Prodaja: prodaja@links.hr 01/3096-944
Servis: servis@links.hr 01/3098-635
Nabava: sales@links.hr 01/3096-944
Forum: forum@links.hr 01/3096-944
Computershop
Forum
Akcije
Aukcije
Posebna Ponuda
FAQ   Pretraži   Korisnici   Usergrupe   Profil   Pošta   Registracija   Prijava   Odjava  

Početna -> HDD/Optički pogoni ->

Preporuka USB 3.0 externog 2.5" hdd-a do 1000kn
Započnite novu temu   Odgovorite na temu Prethodna tema :: Sljedeća tema  

Autor
Poruka
Roby27
Mali R
Mali R

Registriran: 01. 09. 2011. (15:55:20)

PostPoslano: 31.10.2012, 15:39    Naslov: Preporuka USB 3.0 externog 2.5" hdd-a do 1000kn Citirajte i odgovorite

Dakle tražim externi hard od 1TB sa USB3.0 konektorom pa bi molio neke savjete i preporuke. Ovo su neki koje sam gledao review na YouTubu pa su mi u užem izboru a neznam koji izabrati:
Tvrdi disk vanjski 1000.0 GB HITACHI GST Touro Mobile, HTOLMX3EA10001ABB, 2.5'', USB 3.0, crni
Tvrdi disk vanjski 1000.0 GB WESTERN DIGITAL Elements SE Portable WDBPCK0010BBK, USB 3.0, 5400 okr/min, 2.5'', crni
Tvrdi disk vanjski 1000.0 GB WESTERN DIGITAL My Passport WDBBEP0010BBK, USB 3.0, 2.5'', crni

Navodno je Hitachi najbrži prilikom prebacivanja podataka oko 100MB po sekundi a WD ima super backup software integriran na disku...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Burko
Moderator

Registriran: 26. 06. 2007. (23:31:11)

PostPoslano: 31.10.2012, 17:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

iskreno, kojeg god da odaberes - neces pogrijesiti niti vidjeti kakvu razliku. mozda u samim testiranjima se hitachi pokaze nesto brzim kako kazes, ali u stvarnom poslu neces osjetiti razlike. a ovaj softver za backup zaista ne znam za koji vrag rade, imam to na dva harda, samo mi zadaje problem ako slucajno klinem na gumb...... uglavnom, jako tesko da ces to koristiti, no mozda grijesim, ne znam koje imas bas potrebe. zapravo se svodi - ako nisi koristio do sada, neces niti koristiti Wink.

nego, kao sto sam predlozio i covjeku za 3.5" vanjski hard, po meni je daleko bolja solucija ici na odvojen hard disk i odvojenu ladicu (kuciste). razlog je taj, ako sto i krepa, lako otvoris ladicu i spojis hard u drugu ladicu, ili na komp, ili laptop........ gdje god. dok sa ovim gotovim rjesenjima si limitiran, jer ako otvoris ladicu pod garancijom - nema reklamiranja Wink.

plus sto ispadne jeftinije, recimo kombinacija:
Tvrdi disk 1000.0 GB WESTERN DIGITAL Scorpio Blue, WD10JPVT, SATA II, 8MB c., 5400okr/min, za notebook
+
Eksterno kućište ICY BOX IB-223StU3+B, crno, sleeve, 2.5'', SATA - USB 3.0
=
928,00 kn.

a ako bsa hoces brzinu, ali bas brzinu, uzmi:

Tvrdi disk 750.0 GB WESTERN DIGITAL Scorpio Black, WD7500BPKT, SATA, 16MB cache, 7200 okr/min, za notebook
+
Eksterno kućište ICY BOX IB-223StU3+B, crno, sleeve, 2.5'', SATA - USB 3.0
=
848,00 kn.

jer je velika velika razlika izmedu 5400 i 7200 okretaja, i vjeruj, brzina je osjetna Wink.
[Vrh]
Roby27
Mali R
Mali R

PostPoslano: 31.10.2012, 19:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ej Burko Smile

Ma nekako mi je all in one riješenje bolje i jeftinije jer je i kučište dosta tanje za razliku od LC Power-a a i bolja je kompatibilnost između uređaja barem tako tvrdi jedan prodavač s kojim sam razgovarao.
A što se tiče kad krepa elektronika pa normalno ako je disk pod jamstvom da cu ga poslati na reklamaciju a ne da ga sam idem otvarati Wink

Što se tiče backup softwera čini mi se cool stvar jer kad ga se podesi on radi u pozadini i više nemoraš raditi nikakve intervencije, sam sve radi to hoću reći...

Mislim da bi ovaj scorpion black 7.200 rpm bio previše bućan i grijao se a pošto je malo kučište lakše se pregrije i krepa, zato je 5.400 rpm idealan za vanjski storage...
[Vrh]
Burko
Moderator

PostPoslano: 31.10.2012, 20:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

tja. kompatibilnost izmedu cega i cega? Smile
uglavnom, prodavac prodaje Wink. nema tu kompatibilnosti, najobicniji kontroler SATA-USB, nista vise niti manje. no kako rekoh, recimo situaciju:

kupis ti lijepo jedan od one trojice hardova. lijepa velicina, 1TB. punis ti, punis sa filmovima, muzikom, programima, nekim dokumentima......... punis ga, jer ima 1TB, valjda zato i uzimas toliki prostor.

i jednog lijepog dana hard ne reagira. ili bilo koji komp koji koristis ti nudi samo format kada ga spojis. sta onda? ok - reklamacija. i tutu-papa sa svim podatcima Wink. a ako uzmes odvojeno ladicu od hard diska, slobodno otvoris ladicu i spojis HDD direkt na svoje ili necije racunalo, te odmah vidis da li te zeza ladica ili hard disk. ako i jest hard disk, pokusas povuci barem dio podataka, jer opcenito bolje sve sljaka kada je spojeno preko SATE, ne preko USB-a.

i dodatno. otkud scorpio black? ono je scorpio blue, i vjeruj mi - nece mu nista biti u ladici. hell, oni su predvideni za ugradnju u laptope, jesi kada rastavio koji lap pa vidio gdje stoji hard laptopa, tj u kakvom kucistu? - nikakvom Smile. stoji prekriven najcesce s strane gdje je elektronika, i zatvoren u plasticni "bunker", nema mrve ventilacije niti zraka, i sta je najzesce - najcesce se barem minijaturno i vise grije od ostatka laptopa (ploca, procesor itd). a ovo kuciste je aluminijsko.........

uglavnom, ja imam tri 2.5" vanjska hard diska, i jedan 3.5". dva su u gumiranim kucistima, i temp je nakon X sati rada malo iznad sobne temperature. treci je u aluminijskom kucistu, redovito koji stupanj ispod. ova mrcina 3.5" ima svoj mali ventilatorcic, tako da je on van cijele price.

uglavnom, ne moras se brinuti za temperature. ono sto pomalo jest glupo je da gledas da radi sto brze, ali isao bi prije na 5400 nego na 7200 RPM-a. vjeruj mi, to se osjeti. USB 3.0 sam prije nekog vremena malo testirao i usporedivao sa USB 2.0, razlika je itekako osjetna, ako se dobro sjecam prosjek je iznad 80MB/s. a to nema sanse da ces dobiti sa 5400 RPM-a, tj dobit ce svakako vecu brzinu sa 7200 PM-a Wink.
jedino sto je za 80 kuna gore dodatnih 250GB, tu se slazem....... ali ako ganjas brzinu, slobodno uzmi ovog scorpia blue, odlican hardic Wink.

i ovo za backup, cega backup? osobno to nema sanse da cu ikada koristiti, ono sto treba se ne drzi na hard disku Wink. to je prakticki storage, ako i krepa, to toga necega se moze doci ili nije bilo toliko vazno. uglavnom, cist' sumnjam da ces koristiti taj backup, mozda ovako za probu, ali IMHO skroz nevazan feature. spojis hard disk, kopiras sto ti treba, tocka Smile.
[Vrh]
Roby27
Mali R
Mali R

PostPoslano: 01.11.2012, 1:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da uzimam 1TB najviše za muziku i bluray filmove jer to najviše jede prostor na disku.
E sad tamo piše scorpion black onda valjda ako ganjam brzinu idem na taj black a ne blue 5.400 rpm Smile ili? A ako hoću malo manju brzinu onda idem na blue koji je jeftiniji i ima veći storage, jer ako je ovaj scorpion black brži u prijenosu za nekih par sekundi što je prije gotov neznam koliko je to isplativo Smile Ali ti kažeš da je osjetna razlika...onda valjda i je.

I još nešto ovo kučište koji si linkao podržava SATA1 ili i SATA2 brzinu? Jer vidim da piše samo SATA u opisu, što vjerojatno znači da podržava samo SATA1. Blue i black rade na SATA2 brzini koliko vidim na službenoj WD stranici...a 3.5" noviji diskovi na SATA3.

Sorry ako gnjavim, samo hoću znat te podatke dali sam dobro to pohvatao.

EDIT.

Pošto nemogu spavat evo jedan link usporedbe brzine čitanja/pisanja vanjskih hardova sa USB3.0: http://reviews.cnet.com/external-hard-drives/wd-my-passport-portable/4505-3190_7-35169790-2.html

Ovdje su testirali bolju Hitachi Touro Pro verziju diska koji ima 7.200rpm ugrađen disk naspram WD Passport 1TB 5.400 rpm, razlika je jako mala u brzini prijenosa podataka, gotovo zanemariva.

Teoretski neznam kolika je max brzina koja se može postići preko USB 3.0 konektora, vjerojatno negdje do 150MB/s....

Zadnja promjena: Roby27; 01.11.2012, 4:43; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Burko
Moderator

PostPoslano: 01.11.2012, 20:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

moja greska, ispricavam se jer stvarno ne znam kako sam zabrijao da je ono blue, kad je black. sorry Wink.

nego, uzmi sto mislis da ti je najbolje. zapravo ako ne ganjas toliko brzinu, a onaj blue (dakle, na 5400 RPM-a) ce ti prakticki biti dovoljan i najvise bi njega uzeo, s onom ladicom koju sam linkao. ispadne te ipak skuplje od onih gotovih rjesenja koja si linkao, no bez obzira je itekako bolja solucija uzeti odvojeno, opisao sam zasto.

sa brzinom se ne moras toliko zamarati, svaki ce biti dovoljno brz na USB 3.0 Wink.
[Vrh]
Roby27
Mali R
Mali R

PostPoslano: 01.11.2012, 23:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema frke dogodi se svakome greška Wink

A ovo za ladicu što sam te pitao dali podržava sata1 ili i sata2 diskove? Da izbjegnem usko grlo ako postoji...
[Vrh]
Burko
Moderator

PostPoslano: 02.11.2012, 0:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

a da. cuj, SATA1 je ugrubo do 150MB/s, SATA 2 duplo (dakle, ~300MB/s), dok se SATA 3 - 600MB/s.

no, ako i jest ugraden SATA1 kontroler u ladicu, nemas brige jer je itekako dovoljan za USB 3.0 brzine. iako mislim da me mozda krivo pitanje zapravo pitas, da li hard pase na ladicu, ako je jedan SATA1, drugi SATA2....... ukratok, sve su SATE medusobno kompatibilne, dakle u svakom slucaju ce raditi. i radit ce prakticki max brzinom na USB 3.0 koju on dopusta, cak i da su i ladica i hard disk - SATA 1 Wink.
[Vrh]
Roby27
Mali R
Mali R

PostPoslano: 02.11.2012, 0:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam da su sata 1,2,3 međusobno kompatibilni i da ako se spoji sata3 disk na sata1 kontroler da ce biti ograničen na sata1 propusnost Smile

Ok Burko puno hvala na savjetu i pomoći, bome smo napisali mali esej Wink
[Vrh]
Burko
Moderator

PostPoslano: 02.11.2012, 0:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

jep, ovo za satu. i racunaj da debela debela vecina hard diskova moze iskoristiti propusnost SATE 1, dok je SATA 2 vec nedostizna (300MB/s) i prakticki nepotrebna.

jedini koji bas probijaju i zahjevaju SATA 3 brzinu su SSD-i. iako u stvarnom koristenju se razlika izmedu SSD-a, koji jest dakle SATA 3, te da je spojen na SATA 2 i SATA 3 kontroler - niti ne osjeti. razlika se definitivno vidi u testnim alatima, ali u stvarnom koristenju - ne.

dok su hard diskovi sa oznakama SATA 3 meni sasvim nejasni, ko' da je to nesto toliko dobro......... dovoljno je napisati sa su SATA, i to je to Smile.
[Vrh]
Roby27
Mali R
Mali R

PostPoslano: 02.11.2012, 0:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da SATA3 SSD-i su pravo osvježenje za brzinu rada na računalu. I jedan isto mislim ubost...

A vjerojatno što se tiče hard diskova SATA3 su stavili ako imaš više njih u kompu pa konfiguriraš RAID polje, znam da su onda brzine jako visoke...
[Vrh]
Burko
Moderator

PostPoslano: 02.11.2012, 1:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

to je druga prica, RAID. i za SSD je osjetno, imam ga, nedavno uzeo vertex 4. stvarno osjetna razlika naspram klasicnog 3.5" HDD-a. za sistem i programe dusu dao, taman 128GB samo za C particiju Wink.
[Vrh]
Roby27
Mali R
Mali R

PostPoslano: 02.11.2012, 1:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da taj model je best buy s obzirom na 5 god. jamstva. Koliko sam čitao kod SSD-a važno je da se kupi sinkroni a izbjegavati asinkroni pošto je mala razlika u cijeni...Ja čekam da dođe Samsung 840 Pro Wink
[Vrh]
Prethodni postovi:   

Započnite novu temu   Odgovorite na temu Stranica 1 / 1. Vremenska zona: GMT + 02:00.

Početna -> HDD/Optički pogoni

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.